Zastoj srca se lahko zgodi kjerkoli, kadarkoli in komurkoli. Potrebno je takojšnje oživljanje očividcev, z vsako minuto ne ukrepanja se možnost preživetja obolele osebe zmanjša za deset odstotkov. Pomembno vlogo pri preživetju pa ima tudi avtomatski defibrilator. Danski prevoznik Kim Ancker je na svoji poti že doživel izkušnjo, ko je voznik s srčnim napadom izgubil bitko z življenjem, sedaj je svoj tovornjak Scania opremil s to življenjsko napravo.

Avtomatski defibrilator v tovornjaku
Danska Scania je predala prav poseben tovornjak, verjetno eden najbolj varnih. Ne zgolj zaradi številnih varnostnih sistemov, ki jih ponujajo sodobni tovornjaki. Scania R 520 transportnega podjetja Kim Ancker Transport poseduje tudi avtomatski defibrilator, ki je pri zastoju srca, poleg takojšnjega oživljanja, pomemben člen pri večji možnosti preživetja. Lastnik Kim Ancker se je za nakup odločil po osebni izkušnji, ko je leta 2018 na svoji poti bil priča zastoju drugega voznika, ki se je žal končal tragično.

Veliko varnostnih in asistenčnih sistemov
Kimova Scania R 520 8×2 je opremljena z veliko varnostnimi in asistenčnimi sistemi. Poganja jo 8-valjni dizelski motor, ki zmore 520 konjskih moči. Tovornjak ima nameščenih osem zunanjih kamer, ki prenašajo sliko na tri zaslone v kabini. Poleg tega je opremljen s sistemom zaznavanja mrtvih kotov, Scania Opticruise-sklopo na zahtevo, prilagodljivim tempomatom, ki prepoznava cesto, elektronsko ročno zavoro z “hold” funkcijo na klancu in opozorilom ob vožnji izven voznega pasu. Z vsemi temi funkcijami se Kim Ancker ponaša z enim najvarnejših tovornjakov na Danskem.

Ob srčnem zastoju je pomembno takojšnje ukrepanje
Kaj je nenadni srčni zastoj? Nenadni srčni zastoj je nenadna prekinitev mehanskega delovanja srca. To pomeni, nenadno prenehanje črpanja krvi v obtoku. Ker ni več stalnega dotoka kisika in hranil, možgani ne opravljajo več svoje funkcije. Taka oseba postane neodzivna. Del možganov, imenovan možgansko deblo, je odgovoren za nadzor dihanja. Ker možgani ne opravljajo svoje funkcije, oseba v srčnem zastoju ne diha več. V zelo kratkem času po pričetku srčnega zastoja torej oseba izgubi zavest in preneha dihati.
Znaki življenja so odsotni, klinična smrt. Zaradi odsotnosti dotoka kisika začnejo odmirati celice v vseh organih, najbolj občutljivi so možgani. Zaradi pomanjkanja kisika in hranil se poškoduje tudi srčna mišica. Z vsako minuto srčnega zastoja se možnost ponovne vzpostavitve pravilnega delovanja zmanjša za skoraj 10% V Sloveniji nenadni srčni zastoj doživi okoli 1600 ljudi. Pomembno je hitro ukrepanje, namreč že samo z oživljanjem se možnost preživetja poveča za 2 do 4 krat.